ברוך יעקב ז"ל - (23/08/1932 - 16/04/2016)

הנצחה - חברים, הורים, בני משפחה ואחרים • 27/12/2017 כניסות

דף הנצחה לברוך יעקב ז"ל

(23/08/1932 - 16/04/2016)

יעקב ברוך – קורות חיים

יעקב , איש חינוך בכל רמ"ח איבריו, צנוע ועניו , נפטר אתמול בביתו בשנתו, יש שאומרים, מות צדיקים.

יעקב, לבית משפחת ברוך, בנם של סוזן וג'וזף, זכרם לברכה, נולד בסמסון שבטורקיה בשנת 1932. אח צעיר לבקי ומקס.

בגיל 16, עלה יעקב לארץ, והצטרף לחברת נוער בקיבוץ יגור.

משהתפרקה הקבוצה, עבר לחברת נוער בקיבוץ גברעם, שם אף התגייס לנח"ל והכיר את ניצה שלימים תהיה אשתו. עם שחרורו מהצבא, נישאו יעקב וניצה בגברעם ביוני 1957 .

בינתיים ההורים, שהיו כבר מבוגרים וחולים, עלו ארצה להגושרים, שם חיו מקס ומרים. יעקב וניצה, הגיעו בעקבותיהם על מנת לעזור לטפל באב שהיה כבר חולה סיעודי.

בשנותיו הראשונות בהגושרים עבד יעקב בענפי המשק השונים "על פי דרישת הקבוצה". בשלב זה החלו ללבלב ניצני אהבתו לחינוך, והוא למד בירושלים-הדרכת חברות נוער-ואף עסק בכך עם חזרתו לקיבוץ.

במשך 6 שנים, השקיע את מלוא מירצו בליווי קבוצת "הדסים" (שבין חבריה נמנים: איציק ובלהה ביר, גואל יצחקי ועוד רבים נוספים). יעקוב, לימד, הדריך והעניק אוזן קשבת לנערים ונערות שהגיעו לכאן ויחד עם צביקה חבלין ז"ל ניסו ליצור להם בית בקיבוץ. הקשרים שנטוו ביניהם נשמרו לאורך כל השנים.

השלב הבא, אף הוא במסלול החינוכי, ואף הוא "על פי מה שהקיבוץ צריך" לימודי הוראת מתמטיקה ופיזיקה לגיל תיכון באורנים (המחזור האקדמי הראשון). ובהמשך, מורה ומחנך בהר וגיא. דורות של תלמידים עדין מזכירים את "יעקב המורה למתמטיקה המיתולוגי".

משנת 1984שימש יעקב כמנהל פדגוגי הר וגיא. גם לתפקיד קשה זה הביא איתו יעקב את מה שתמיד אפיין אותו: אורך רוח, נועם הליכות והקשבה לצד דרך חינוכית מאד ברורה ומקצועית.

בשלב הבא, כשחיפשו במועצה מישהו שיקדם את מחלקת החינוך במועצה, "גויס" יעקב לתפקיד, נענה לקריאה וקיבל עליו את ניהול מחלקת החינוך במועצה. הוא הקים מחלקה לתפארת והשקיע בקידום בתי הספר שבאזור ובהובלת פרויקטים חינוכיים. בזאת עסק עד ליציאתו לפנסיה.

גם לאחר מכן יעקב המשיך בתרומתו ולא נח על שמריו . הוא נרתם ללמד בהתנדבות שיעורי עזר בהר וגיא במתמטיקה לתלמידים מתקשים ושימש כחבר בהנהלת החינוך בהגושרים עד היום .

לאורך כל השנים, במקביל לעבודתו החינוכית, יעקב מילא תפקידים מרכזיים בהגושרים, ביניהם : מזכיר קיבוץ,מרכז ועד חברה, מנהל משאבי אנוש ועוד.

הן בעבודתו הציבורית-חברתית והן בפעילותו החינוכית התאפיין ויעקב ביכולת הגישור והפישור. תמיד בשקט ובנועם, בניסיון למצוא פתרון, ובלי להתלהם .עשה-עזר-נתן, מבלי לבקש תמורה לנתינה. פשוט נתינה לשם נתינה והכל עם המון אהבה ללא תנאי

יעקב ניחן ביכולת לשלב בין חיים ציבוריים עמוסים לבין חיי משפחה. הוא היה איש של בית. בעל מסור, אב אוהב וסב גאה.

יעקב ליווה את מקס, אחיו הגדול בעת שחלה, במסירות ובאהבה. האובדן של מקס ז"ל, נתן בו את אותותיו, ופגעה בחיוניותו ובשמחת חייו.

איש אשכולות, צנוע ועניו, חי בשקט את חייו וכך גם נפרד מהם.

תנוח על משכבך בשלום איש יקר ונדיר. אוהבים ומתגעגעים.